Jako "šest stupňů odloučení" (six degrees of separation)

13. dubna 2013 v 17:02Jako "šest stupňů odloučení" (six degrees of separation) je označována hypotetická průměrná vzdálenost, která od sebe dělí dva náhodně zvolené jedince.
Tato vzdálenost se definuje jako počet navzájem známých lidí, přes které musíme projít od člověka A k člověku B.
Přeloženo do normálního jazyka to zhruba znamená, že když na jedné straně vezmeme čtenáře tohoto blogu a na druhé straně bolivijského pastevce lam, nebo Abordžince v Austrálii, popřípadě třeba herečku Meg Ryan, ukáže se, že k sobě mají blíže, než by se mohlo zdát.

Stačí spojení pouhých 6 lidí, v jejichž řetězu jsem na začátku já, a na jejich konci ten naprosto nejneuvěřitelnější adresát - pouze ti čtyři nutní i optimální lidé uvnitř tohoto spojení musejí chtít komunikovat v rámci takového úkolu. To znamená, že musejí zejména přemýšlet, rozvažovat, kdo či který z jejich známých díky jeho konexím, a nebo zájmům, též i třeba společenskému statusu, by byl tím nejlepším adresátem vzhledem k příštímu dalšímu optimu cílícímu řešení.


Pouhý takový kousek červenobílého spojení potřebuji, ale kdo se ze zdejších domorodců v některém z pouhých 4 nutných vnitřních kroků bude kvůli čemusi takovému namáhat? Dokonce aktivně a s největším účastenstvím podílet?

Pouhý takový kousek černobílého spojení potřebuji navázat již nyní.

Aby se za necelého již půldruhého roku, tedy přesně 28. července 2014, mohla v dlouhé roky uzavřené čekárně nádraží v obci Nedakonice uskutečnit výstava na téma obrázku Duckrabbita, jak si ho několika větami/odstavci všimnul filozof Ludwig Wittgenstein v rámci jeho stanovování základních podmínek individuálně našeho námi poznávání světa.

Obdobně jako levý dolní konec šikmé čáry na obrázku určuje místo konání výstavy v Nedakonicích - stejně tak výrazy jako Duckrabbit, Ludwig Wittgenstein, a nebo také výtvarní umělci, který dokonce ještě nebyl použit - všechna taková slova, nebo s jimi související asociace, zase určují takovýmito vlastnostmi okruh osob, vhodných k takovému spojení k cíli. Dvacetkrát k cíli, k pouhým 20 cílům, když ono číslo 20 je tak zhruba počet vystavených prací, který prostor malé nádražní čekárničky zhruba tak pojme.
20 x 4 =
Ano, zhruba 100 osob nalezených a zúčastněných na mailové komunikaci v průběhu jediného příštího měsíce by zajistil nedakonický zdar v pondělí 28. července napřesrok.
Pouhých 100 osob z 10 000 000 obyvatel země.Uveřejním zde odkaz tohoto dnešního blogu, jako adresu, v jejichž komentářích lze zanechávat zprávy kohokoli nazpátek.
Tím míním všechny ty, kteří se dozvědí prostřednictvím čtenáři rozeslaných mailů.

Každý zná ve svém okolí nějakého studenta střední výtvarné školy, nějakého místního výtvarníka v blízkém okolí. Fotografa. Mnozí chodí každý den ulicí okolo galerie. To všechno jsou potencionálně vhodné adresy. Včetně nějaké případné dívčí známosti s tajuplným studentem vysokoškolské filozofie.

Zdánlivě odlišný problém trápil již řadu let entomology. V pralesích Papuy-Nové Guineje je možné po setmění pozorovat fascinující jev: blikání milionů světlušek. Nejdříve blikají synchronně dvojice, pak větší skupiny, později celé stromy, a nakonec se i stopadesátimetrové souvislé plochy rozsvěcují a zhášejí najednou, v přísném souladu. Jak je možná tak skvělá synchronizace? Kdyby byl v roji nějaký vůdce, který by dával povely, není možné, aby ho všechny další světlušky zahlédly. Signál by se šířil ve vlnách od centrálního zdroje, potažmo od více zdrojů (opomeňme otázku, proč by se světlušky měly seřizovat podle vůdce). Kdyby se světlušky řídily podle nejbližších sousedů podle jakéhokoli klíče, diskrepance by byla ještě větší. Odkud tedy světlušky vědí, kdy mají svítit a kdy ne?

Z hlediska zmíněné teorie "šesti stupňů odloučení" (six degrees of separation) je u světlušek odpověď víceméně stejná jako v případě rozposíláním mailů s pozvánkami k nedakonické výstavě - ovšem ty světlušky k jakémusi společnému cíli komunikovat chtějí - a přitom jak malinkaté mají třeba hlavičky…
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama