První krok explikace.

15. dubna 2013 v 11:06
Ludwig Wittgenstein, zde na fotografii se představující v letecké bundě, která k ústroji pozemního pozorovatele účinnosti střelby baterie, potažmo celého pluku, C. K. polních houfnic nepříslušela, nastoupil svou dobrovolnou vojenskou službu jednoročního dobrovolníka dne 7. srpna 1914 v haličském Krakově.
O necelých 14 dnů dříve, 28. července 1914, vyhlásil C. K. císař František Josef I. nepřátelství Srbskému království a zahájil tak 1. světovou válku.
V příštím roce si celá civilizace bude jistě toto stoleté jubileum připomínat.

Údaj o přítomnosti vojáka Wittgensteina v Krakově již dne 7. srpna 1914, a muselo se dít v dopoledních hodinách, nás přivádí k myšlence, že zřejmě o den dříve, tady 6. srpna 1914, dotyčný projel poprvé v životě železniční stanicí ve slováckých Nedakonicích,
Možná pohledem prolétl podél nástupiště tohoto nádražíčka nacházejícího se na v úseku železniční trati Břeclav-Bohumín, jedné součásti celé délky C. K. Severní trati Vídeň-Krakov-Lvov.

Kdoví, vždyť jeho otec vlastnil hutě v Kladně, zda někdy rodina necestovala směrem na Prahu kolem již někdy předtím.

Od 26. ledna 1917, kdy se po skoro půlročním pobytu v Olomouci a krátké dovolené ve Vídni vrátil ke svému pluku, sídlícímu již namísto v Haliči až v Bukovině, jež je součástí dnešního Rumunska, již zřejmě Ludwig Wittgenstein slováckými Nedakonicemi neprojel. Lze tak předpokládat z pouhého zeměpisného faktu, a soudit, že k případným dovolenkovým cestám do Vídně jemu, či přesunu celého jeho pluku na jaře roku 1918 do Itálie, posloužily spíše tratě uherské, tedy železnice přes dnešní Maďarsko.


Nedakonice tedy pro Ludwiga Wittgensteina žádný zásadní význam neměly, párkrát jimi projel, stejněkrát je minul.

Jako třeba Rohatec, Kostelany, Babice, o kus dál za Přerovem Černovír a jiné podobné fádní destinace cestou z Břeclavi do Bohumína, a jindy zase nazpátek.
Zato například za 4 měsíce pobytu v Olomouci si napsal do notesu několik zásadních poznámek, jež se později objevily v textu jeho knihy TRACTATUS PHILOSOPHICUS.

---------- Původní zpráva ----------
Od: Bohun Pavel Pavel.Bohun@denik.cz
Datum: 14. 4. 2013
Předmět: RE: Pro šéfredaktora
Dobrý večer pane Tomane. Děkujeme za Váš tip.
S pozdravem
Pavel Bohun
Šéfredaktor - lokální
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s.
Slovácký deník

Místo vyhnalov jak z knihy Dina Buzzatiho, zapomenutá provincie, kterou projíždějí vlaky a psi tam celé noci vyjí na měsíc.
Obyvatelstvo, vedeno zaprděnými příklady lokálních místodržících, v individuálních případech nedosahující ani té výše sociální inteligence, jakou projevily tenkrát opice na japonském ostrově Košima.
Zpravodajství novin hynoucí ihned vysázením do řádků…

Ležím tu na gauči s noťasem na břichu podle mapy narovnán ve směru jih - sever, chtěl-li bych, a otočil hlavu napravo, dohlédl bych až do Krakova, žádný Wittgensteinův vliv ve městě, v němž takto ležím zaživa, se nenalézá, jak i v celé této zemi hymny s bory šumí. Bájný Vyšehrad…
Kdybych vstal, stačí porovnat s mapou, trojdílným oknem ven z přízemní místnosti bych viděl leda tak na zápecí civilizace, tedy do blátivého dvora.
Jak malý kousek intenzivního spojení by mi pomohl, představuji červenobílou čárou znovu, ovšem již poněkolikáté zcela nadarmo.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama