KUFÍREK 51. – KE KONTEXTU SVĚTA PATŘÍ I ROZMANITÉ VRSTVY NAŠEHO OČEKÁVÁNÍ.

10. června 2015 v 13:44
Hned první den jsem se dozvěděl, jak vypadal, též jaký a kde má hrob.Byl překvapivě podobný svému vrstevníkovi a kamarádovi Jaroslavovi Haškovi, připadá mi.
Z fotografie, pořízené zřejmě k účelu občanského průkazu, zhruba tak šedesátníka, též soudím, že dotyčný trpěl ke stáru dýchavičností a oběhovými potížemi, inu, divu není, chlast a bohémské ponocování v mládí muselo zanechat důsledky.


Usmál jsem se, a kdesi v hlavě se mi odkopala jakási související vzpomínka, to při detailnějším zjištění, že pílí a trpělivostí dosáhl (dosáhl v kterémsi roce, ale kterém, zjištění by mohlo být zajímavé) titulu Zasloužilého umělce - divit jsem se nedivil, vždyť přece Josef Lada, Haškův i Panuškův společník při tazích po hospodách a vinárnách, to dotáhl dokonce až k titulu umělce Národního.
Třebas se tento olaurovaný klasik za svého odvěkého kamaráda Jaroslava u prezidenta Zápotockého tenkrát přimluvil…


Též jsem si včera zřídil novou složku, doufaje, že materiály vkládané do ní, mě objevným množstvím brzy zavalí.

Rovněž si i stanovil vhodná dvě prázdninová vlaková spojení na první dvě s mým zkoumáním nutná místa, neboť podle Ludwiga Wittgensteina je prvotní jasnozřivé vidění podmínkou každého následně opodstatněného druhotného myšlení.> Datum: 09.06.2015 14:25
> Předmět: RE: Dobrý den paní magistro Tschornová, třeba budete tak laskava
>
Vážený pane Tomane,
Váš dotaz jsem předala vedoucímu literárního archivu PNP panu doktoru Pavlíčkovi.
Přeji vám hezké dny. Kateřina Tschornová

> Datum: 09.06.2015 16:11
> Předmět: RE: Dobrý den paní magistro Tschornová, třeba budete tak laskava
>
Vážený pane Tomane,
reaguji tímto na dotaz, který mi byl přeposlán kolegyní ze sekretariátu ředitele PNP. Fond Jaroslava Panušky v našich sbírkách uložen není a bohužel jsem jej dle celostátní databáze archivních fondů (http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/Default.aspx) nenalezl ani v žádném jiném z českých archivů. Nejvíce materiálů k jeho osobnosti bych předpokládal v Archivu Národní galerie.
Dílčí soubory materiálů vztahujících se k Panuškově životu a dílu z našich sbírek (převážně korespondenci ve fondech jiných osobností) najdete na webu www.badatelna.eu
Konkrétní dokumenty pak můžete objednat u kolegů z badatelny (studovna@pamatnik-np.cz).
S pozdravem
Tomáš Pavlíček
Literární archiv PNP

První zprávy nazpátek tedy nejsou dechberoucí - přesto jsou pro kooperující laskavost dvou jiných natolik povzbuzující, že celý víkend strávím na výpravě do nitra odkazu oné elektronické badatelny, snad se tam k nějakým rozvíjejícím zajímavostem dostanu.
Aby následně věděl o malíři Panuškovi více, nežli se lze prozatím dočísti v těchto dvou životopisných odkazech:

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama