KUFÍREK 54. – KE KONTEXTU OKOLNÍHO SVĚTA PATŘÍ I ROZMANITÉ VRSTVY ÚČELU NAŠEHO VLASTNÍHO OČEKÁVÁNÍ.

13. června 2015 v 9:05


Na tomto místě tedy upozorňuji na odkaz nacházející ihned v úvodu textu diplomové práce Bc. MARTINY SCHNEIDEROVÉ s názvem JAROSLAV PANUŠKA (1872-1958). OD POHÁDKY K VĚDĚ.
Co se týče obsahové úrovně práce samé, je ve zdejších domorodých poměrech mimořádná, třebaže se mnou sledovaných tendencí týká jen velmi okrajově.
Přináší však údaj o tom, že kdesi před zhruba 10 lety existoval, a možná dodnes kdesi existuje, jakýsi strojopisný Panuškův vzpomínkový strojopisný text, možná doposud celý ještě nepublikovaný - tedy obzvláštní sousto i úkol pro případné jedno monotematické panuškovské číslo časopisu Chron.

MOŽNÁ DODNES KDESI EXISTUJE V POZŮSTALOSTI, NA DOPOSUD MI MEZNÁMÉM MÍSTĚ, JAKÝSI STROJOPISNÝ PANUŠKŮV VZPOMÍNKOVÝ TEXT, MOŽNÁ DOPOSUD CELÝ JEŠTĚ NEPUBLIKOVANÝ.

Kdybych se ovšem zde neocital mezi línými blbci, poprosil bych čtenářské okolí tohoto blogu, aby se mi se kdokoli z něj pokusil IDENTIFIKOVAT NEBO NAJÍT AUTORKU MARTINU SCHNEIDEROVOU, POPROSIT JI O BLIŽŠÍ LOKALIZACI PRAMENE.

(Můj základní předpoklad se tedy ukázal jako oprávněný - leč zůstává prozatím pro nezájem jiných zcela neuskutečnitelný…)

Přitom by se dalo začít hned tento víkend dotazy například hned sem:> Datum: 12.06.2015 10:14
> Předmět: Re: Dobrý den pane magistře Hylmare v Praze, jemuž píšu z Českého Těšína, stručně:
>
Dobrý den pane Tomane,
je mi líto, fond ani větší soubor dokumentů J. Panušky ve sbírkách archivu nemáme. Několik dopisů by dle inventářů mělo být v fondu Varia a v fondu Krasoumné jednoty. Opravdu jen jednotliviny...
Přeji pěkný zbytek dne
Tomáš Hylmar

> Od: Hylmar Tomas
hylmar@ngprague.cz
> Datum: 12.06.2015 11:20
> Předmět: Re: Dobrý den pane magistře Hylmare v Praze, jemuž píšu z Českého Těšína, stručně:
>
Není vůbec zač.
Ano, o prázdninách můžete přijet (měli bysme mít snad otevřeno celé prázdniny). Příští týden jsem na dovolené, hned potom vám ale dokumenty začnu připravovat a ještě vám pošlu zprávu, co jsem vše nalezl...
Přeji hezký víkend
T. Hylmar

> Datum: 12.06.2015 13:12
> Předmět: Re: Dobrý den v Havlíčkově Brodě, dovoluji si vstupní dotaz, až z Českého Těšína:
>
Přeji dobrý den
a k Vašemu níže uvedenému dotazu sděluji, že osobní fond malíře Jaroslava Panušky u nás uložen není. Aktuálně nenám bližší povědomí o tom, že by jeho osobnost nějakým způsobem "procházela" některým z našich fondů a nevím ani o tom, že by se u nás o něj někdo v posledních letech zajímal. Ani jedno, ani druhé, však pochopitelně zcela vyloučit nemohu.
Pokud vím, tak několik jeho obrazů je uloženo ve sbírkách Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod a je možné, že k nim mohou mít i nějakou dobovou dokumentaci.
S pozdravem
Ladislav Macek, SOkA Havlíčkův Brod

> Datum: 12.06.2015 14:12
> Předmět: FW: Dobrý den v Havlíčkově Brodě, dovoluji si vůči vám stručný dotaz:
>
Dobrý den,
hodně vzpomínek J. Panušky je citováno v knize Paleta s vínem: čtení o Jaroslavu Panuškovi (autor V. Stejskal, vyd. Krajské nakladatelství Havlíčkův Brod v r. 1953). Nic dalšího (korespondence, deníky..) se nám bohužel nepodařilo najít. Pokud něco vyšlo knižně, tak jsou to katalogy z výstav (některé s životopisnými údaji) a kromě výše uvedené knihy ještě životopisná publikace Jaroslav Panuška, která obsahuje i vzpomínky na J. Panušku. (aut. J.BOUČKOVÁ. Vyd.: Pardubice: Východočeská galerie, 1978. 71 s.).
V roce 2008 vyšel v Havlíčkobrodském deníku článek - rozhovor s vnučkou J. Panušky, který je dostupný na internetu i s úryvkem vzpomínek. Možná by stálo za to, zkusit nějak kontaktovat tuto paní a zjistit, jestli nějaké písemnosti existují a jestli jsou přístupné.
Článek "Vnučka Panušky: Nejvíc si pamatuji vůni barev v ateliéru" vyšel 1.8.2008, č. 179, s. 3. - dostupný na
http://havlickobrodsky.denik.cz/kultura_region/vnucka-panusky-nejvic-pamatuji-vuni-barev-20080731.html, "Úryky z pamětí Jaroslava Panušky" jsou dostupné na http://havlickobrodsky.denik.cz/kultura_region/20080731pameti_panuska.html.
S pozdravem
Irena Nováková
STUDOVNA


.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama