KUFÍREK 56. – ZOBRAZIVOST – ALE TAKÉ: NEUVĚDOMĚLOST.

15. června 2015 v 13:46


NEZOBRAZUJEME PŘES VŠECHNU SNAHU, JAK NĚCO VYPADÁ, NÝBRŽ ŽE NĚCO JAKO NĚCO VYPADÁ. ŽE SE ZROVNA ČERSTVÉ ČEMUSI BYVŠÍMU PODOBÁ.
ŽE V NĚČEM SE NÁM COSI PŘIPOMÍNÁ.

Navracím se opět k obsahu diplomové práce Martiny Schneiderové - http://is.muni.cz/th/68639/ff_m/Jaroslav_Panuska-komplet.doc?info - - - abych pokročil vpřed mimo oblast písemných textů samých, a tak zčásti zdůvodnil, proč je pro mne zájem o případné nalezení rukopisných Panuškových textů tak podnětný.
(Přičemž o onom zde použitém slovu rukopisných platí, že se pro mne jedná o ty záznamy, které dosud nebyly publikovány knižně nebo časopisecky. Přičemž nějaké mimořádné literární objevy nebo nálezy očekávat nelze.)

V souvislosti s označením čehosi jako mapa (nazváním čehosi mapou) si připomeňme mnou nedávno zveřejněnou ilustraci celého způsobu mapy podniknutý po wittgensteinské způsobu jistým současným americkým konceptualistou.


Ludwig Wittgenstein byl Panuškův současník.
Obdobně třeba Franz Kafka, František Kupka nebo Marcel Duchamp byli Panuškovi současníci.
A podobně jako oni, tak i on stál tenkrát na hranicích objevu.
Na místě vedoucím ob 2 generace poté ke konceptualistickým tendencím - jimž dokonce (tehdy už jen pouze mimoděčně) v klidném posázavském Kochánově byl pouze němým současníkem, a tedy ne aktivním svědkem.

Neboť zrovna tím, zač je odevždy plísněn a ponižován, se mohl zapsati.

Proto se rozhlížím po textech, tedy dokumentaci, abych se dozvěděl, proč se, v zemi sokolů a buditelů, tenkrát nerozešel, popřípadě před 100 lety neukročil, kamsi stranou od jejich úhledného zápecnictví - a on, možná v rámci mé nezprostředně předešlé úvahy či charakterizace symptomaticky, žádné texty za sebou nezanechával. Jimiž se mohl rozhodnout.
Zřejmě mu vyhovovalo nepsaní jako čecháčkovsky líná maloměstská duchovní poklidnost, tu a tam pár slov na rubu pohlednic zasílaných z navštěvovaných míst.

Přitom ona minutá blízkost je očividná i z jiných jeho realizací v časech, kdy zrovna vyšel TRACTATUS LOGICO-PHILOSOPHICUS.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama