KUFÍREK 57. – MÁM BLEJT KREV?

16. června 2015 v 9:48

CO TADY TAK ASI MÁM BLEJT JÁ?

Věru, nutno si takovou otázku položit i dnes, dokonce jen pouhých pár dnů předtím, nežli na poznávací Panuškovu prázdninovou trasu vyrazím já sám.
Přes snahu, vybaven nějak mimořádně indiciemi nebudu, poněvadž malíř Jaroslav Panuška sám se pisatelsky nijak významně neskvěl - sotva tedy ve výsledku sesbírám těch zhruba 20 normostran nutných, aby případně vzniklo další kterési monotematické číslo časopisu Chron.
Neboť platí, jsou-li indicie, existují-li nápovědi, dokonce kohosi jiného vhodné texty, výsledek se z mé strany dostavuje hned.
Jak svědčí předchozí citát ze druhého dílu knihy OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA ZA SVĚTOVÉ VÁLKY, tedy autorského veledíla, k němuž i malíř Jaroslav Panuška dílčí velešpetkou zásadně přispěl, připomínám pro příklad téhož, nežli vyrazím na prázdninovou trasu já - jak tedy dokládá citát s dějovou zápletkou vojáka Švejka a sapéra Vodičky v městě Királyhida, každý podle této indicie snadno vylistuje, nalezne.

Zatímco já už prolistoval dobrých 1 500 stránek Haškových humoresek, a ten maličký kousek o malíři Panuškovi a mrtvých či živých salamandrech, nebo čem, stále jsem pořád ještě nenašel.

Shrnutí: v autentickém úryvku ze Švejka Panuškův sluha není uveden křestním jménem, zatímco v citátu dnešním prvním je prezentován se jménem Matěj.

Plyne tedy, že kdesi musí existovat ještě jeden text.

Dílčí prototext.

> Datum: 12.06.2015 14:50
> Předmět: RE: Dobrý den v Havlíčkově Brodě, dovoluji si vůči vám stručný dotaz:
>
Dobrý den,
Pane Toman, děkuji za Váš badatelský zájem. Mám na starosti pouze sbírku Obrazů, kde Panuškovy obrazy máme zastoupeny. Co se týká deníků nebo korespondence, přeposílám kolegyni Jindrové, která má na starosti sbírkovou knihovnu, zda se tam nějaká taková věc nachází, vyrozumí Vás.
Ještě mne napadá, že by něco mohli mít vědět ve Vlastivědném spolku světelsko, zkuste se obrátit i tam - http://www.svetelsko.cz/kontakty.html .
Pěkné dny
MgA. Jiří Jedlička - ředitel
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

> Datum: 15.06.2015 08:19
> Předmět: Re: Dobrý den v Havlíčkově Brodě, dovoluji si vstupní dotaz, až z Českého Těšína:
>
Přeji dobrý den
a k níže uvedenému s omluvou sděluji, že "Sbírka soudobé dokumentace" mne při formulování první odpovědi nenapadla. K Panuškovi obsahuje dokumenty o výstavách jeho děl, např. Výstava Jaroslava Panuška v Něm. Brodě - 11.-25.06.1939 (plakát, pozvánky a katalog výstavy); Výstavy akad. malířů v Havl. Brodě - O.Štáfl, Jar. Panuška st., Jar. Panuška ml., Lad. Panuška, K.Němec, F.Michl - 29.06.-21.07.1946; Výstava obrazů Jaroslava Panušky, F.Škrabánka, V.Škrabánka a Rud. Jarolíma v Havl. Brodě - 26.04.-10.05.1959; Výstava obrazů Jaroslava Panušky v Havl. Brodě - 23.07.-24.09.1972 (plakát a pozvánka); Výstava obrazů Jaroslava Panušky v Havl. Brodě - 21.07.-27.08.1978 (plakát a katalog výstavy); ...
Přímo k jeho osobě jsem v evidenci fondu bohužel nezaznamenal nic.
S pozdravem
Ladislav Macek, SOkA Havlíčkův Brod

> Datum: 15.06.2015 09:33
> Předmět: RE: Dobrý den v Havlíčkově Brodě, mé téma zní: Jaroslav Panuška.
>
Dobrý den,
Panuškův katalog je na pokladně v prodeji, nebo Vám jej můžeme poslat i na dobírku.
Co se týče Vaší návštěvy, až budete vědět termín, napište mi a já bych Vám odpověděla, zda budu v galerii nebo někde na cestách.
Hezký den.
Mgr. Hana Nováková, ředitelka GVUHB
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

> Datum: 15.06.2015 10:16
> Předmět: RE: Dobrý večer, ještě něco připojím k dotazům v nedávném mém mailu
>
Dobrý den,
text katalogu je opravdu od Martiny Schneiderové, kterou jsme oslovili s prosbou o úpravu textu z její diplomové práce. Ona ale nakonec poskládala několik výtržků z jednotlivých kapitol diplomky. S tímto přístupem jsem nebyla spokojená, ale vzhledem k časové tísni jsem již nemohla s textovou částí nic dělat. Kurátorkou výstavy nebyla. Původně začala výstavu připravovat naše kolegyně Mgr. Markéta Odehnalová, která ale odešla na mateřskou dovolenou, tak konečnou podobu výstavy jsem dělala sama. Kde Martina Schneiderová citované texty získala nevím, musíte se obrátit přímo na ni. My jsme měli zapůjčené pouze skicáky z Památníku národního písemnictví.
S pozdravem
Mgr. Hana Nováková, ředitelka GVUHB
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

> Datum: 15.06.2015 10:36
> Předmět:
>
Přeji hezký den ze Světlé nad Sázavou a odpovídám na Váš mail, který se spletitými cestami nakonec dostal ke mně. V příloze Vám posílám snímek Panuškova hrobu ze světelského hřbitova a s otázkami Vás odkazuji na Státní oblastní archiv v Havlíčkově Brodě - http://havlickuv-brod.mza.cz/ , případně na Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě - http://www.muzeumhb.cz/ , kde Vám pracovníci jistě vyjdou vstříc.
S pozdravem
Jaroslav Vála
turistické informační centrum
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 fung fung | E-mail | Web | 16. června 2015 v 11:19 | Reagovat

přeji šťastnou prázdninovou cestu a úspěšný lov

LPF

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama